nawóz kompleksowy

Nawóz jest ostrożnym wydatkiem w całościowych wydatkach produkcji ponoszonych w sadownictwie. Niemniej jednak niesprawne techniki wykorzystywania nawozów zmniejszą efektywność ich wykorzystania przez drzewa. Zastosowanie większych dawek w celu wyrównania strat nie jest rozwiązaniem, bo nieefektywne zastosowanie nawozów może też zakwaszać glebę, a w dłuższym czasie zanieczyszczać wodę drenażową.

nawóz magnezowy   

Nawozy w sadownictwie – skuteczność zastosowania

Długoterminową ripostą na dobre użycie nawozów w sadach jest odpowiednie przemyślenie strategii ich stosowania, by upewnić się, że jest ona tak wydajna, jak to wyłącznie dopuszczalne – bezsprzecznie biorąc pod szczególną uwagę warunki i możliwości. W większości sadów nawóz przekazywany jest otwarcie do gleby, rozrzucony nieopodal linii drzew lub wprowadzany w ramach natryskiwania.

Przeważnie sadownicy wybierają nawóz na podstawie wyników zdobytych z poprzednich lat. Bierze się też pod uwagę kwestię kosztów oraz rozpuszczalności w wodzie, jeżeli wybrane nawozy w sadownictwie są przeznaczone do fertygacji. Jednakże innym aspektem często pomijanym jest zdolność przeróżnych nawozów oraz czynników kalorycznych do przemieszczania się w glebie. Ta ich reprezentatywna mobilność może mieć gigantyczny wpływ na straty w kontekście wymywania, które są w stanie wynikać z niedostatecznych technik wykorzystywania nawozów oraz zarządzania nawadnianiem.

Sadownicy muszą w następstwie tego być świadomi rozpuszczalności nawozów w wodzie pamiętając jednakże, że zdolność nawozu do rozpuszczenia w wodzie nie zawsze jest jedynym dobrym wskaźnikiem dyspozycji przemieszczania się nawozu bądź jego składników w glebie.