opona zwijana mtb duro

Motocykliści czy kierowcy rozmaitego rodzaju aut znakomicie wiedzą, że by zdołać napełniać się swoim pojazdem podczas sezonu (czy to letniego, czy także zimowego), trzeba go należycie przygotować. Dużo osób jednak nie użytkuje jednakowej zasady w stosunku do rowerów, a to poważny błąd. Rower, tak samo jak inne środki lokomocji, pragnie uwagi własnego właściciela – jeśli o to zadbamy, odwdzięczy się nam bezawaryjnością w czasie przeróżnych przejażdżek oraz rowerowych wypraw.

opony rowerowe duro

Wprawdzie rower to nie samochód ani motor, skutkiem tego lista prac, jakie musimy zrealizować w trakcie przedsezonowego serwisu jest nieco krótsza. Niemniej należałoby się jej przyjrzeć oraz skonfrontować z stworzonym przez nas rowerem. Oto, o co powinniśmy zatroszczyć się przed zainicjowaniem rowerowego sezonu:

* Łańcuch – przed pierwszą przejażdżką należałoby uczynić stan napędu roweru. Mowa o łańcuchu – analizujemy jego naciąg. Jeśli łańcuch jest uszkodzony, zbyt luźny bądź nadmiernie naciągnięty – należy go odpowiednio naciągnąć. Do tego należy go nasmarować szczególnym smarem do łańcuchów rowerowych – to wydłuży jego witalność.
* Opony – prócz schematycznego napompowania opon do wymaganej ilości ciśnienia (ilość wymaganych barów odnajdziemy na oponie), należy spowodować, czy opony w rowerze nie wymagają wymiany. W przypadku pęknięć czy też przesadnego zużycia bieżnika – opony trzeba wymienić. Nie chcemy jakkolwiek, aby w trakcie dalszej wyprawy rowerowej opony odmówiły posługi.
* Hamulce – stan układu hamulcowego w rowerze ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy, dlatego należy sprawić poprawność działania hamulców oraz stan klocków hamulcowych. Jeśli są nadmiernie wyeksploatowane – należałoby je wymienić.
* Sprawdzenie śrub oraz oświetlenia – przed pierwszą przejażdżką należałoby spowodować luz kluczowych śrub konstrukcji roweru, a kiedy odnajdziemy poluzowane śruby – dokręcić je. Na dodatek warto sprawić detale oświetlenia – pragniemy przecież być dostrzegalni na drodze.

To fundamentalna lista czynności, które wypada zrealizować przed główną przejażdżką. Po zimie należałoby też rower gruntownie umyć i pokryć zabezpieczającymi specyfikami – to właśnie dzięki temu będzie prawidłowiej chroniony w czasie całego sezonu.